Bebeği Bakıcısıyla Tanıştırmak

Haziran 03, 2017
 • Bebeği Bakıcısıyla Tanıştırmak

  Bebeğinizin bugün yeni bir bakıcısı mı olacak? Bebeğin hayatına girecek bu kişiyle bebeğin tanışma anında sizin orada olmanız çok önemlidir. Bebek ve bakıcısını yalnız bırakmadan önce, bakıcıyla birlikte bir kaç günü başarılı olarak geçirdiğini görmeniz gerekmektedir. Eğer bu mümkün değilse dışarı çıkmadan önce bu tanışma dönemi için kendinize fazladan 1-2 saat izin verin.

  Bu ilk tanışma sırasında, bebek ve bakıcı aşağıdaki basamakları kullanarak birbirini adım adım tanımalıdır.

   

  • Bebek bakıcınızla konuşurken bebeğinizi kucağınızda tutun. Bakıcıyla göz göze gelmeden önce çocuğunuzun rahat olduğuna dair bulgulara dikkat edin. Bebek ona bakıncaya veya kendi kendine güvenle oynayana kadar bekleyin.
  • Bebeğiniz kucağınızdayken, bakıcının onunla konuşmasına izin verin. Ona uzanmaya ve dokunmaya çalışmalıdır.
  • Bebek konuşma sırasında rahat görünüyorsa, sevdiği bir oyuncakla beraber onu yere, bakıcının karşısına bırakın. Bakıcıya yavaşça yakına gelmesi ve oyuncakla oynaması için davet edin. Bebek bakıcıya ısındıkça, yavaş yavaş geri çekilin.
  • Odadan ayrıldığınızda ne olduğuna bakın. Eğer bebeğiniz yokluğunuzu fark etmezse, tanıştırma iyi gitmiş demektir.

  Bu yavaş tanıştırmayı bebeğinizin son bir kaç gün görmediği akrabaları ve arkadaşlarınız dahil, herkes için kullanabilirsiz. Erişkinler genekllikle bu yaştaki bebeklere yaklaşıp ve komik sesler çıkararak veya annelerinden almaya çalışarak bunaltırlar. Bu olduğunda hemen araya girmelisiniz. Bu iyi niyetli kişilere, bebeğinizin yabancılara ısınması için zamana ihtiyacı olduğunu ve eğer ağırdan alırlarsa daha iyi tepki alacaklarını açıklayın.